משרד התחבורה
הרשות הלאומית
איגוד ITS ישראל
הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים
 

 
הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הוקמה בשנת 2006 לאחר החלטת ממשלת ישראל להציב את המאבק בתאונות הדרכים כיעד לאומי ולאחר אימוץ עיקרי ועדת שיינין, אושר בכנסת חוק הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. ההחלטה על הקמתה של רשות לאומית לבטיחות בדרכים עצמאית, היא תולדת הכרתה של ממשלת ישראל כי מצב הבטיחות בדרכים במדינת ישראל, מחייב שינוי מהותי הן בתפיסת הבטיחות והן באסטרטגיה ובהיערכות ליישומה. היעד אותו שמה לעצמה ממשלת ישראל, הוא שינוי תרבות הנהיגה בישראל, במקביל להורדת מספר התאונות, הנפגעים וההרוגים בכל שנה.

רקע היסטורי כללי 
הרשות לבטיחות בדרכים, התחילה דרכה בשנת 1981 כאשר הוחלט על הקמתו של המנהל לבטיחות בדרכים. מטרתו של המינהל הייתה לקשר בין גורמים שונים העוסקים בתחומי הבטיחות, החינוך והבטיחות בדרכים, כאשר באותה העת התמקדה הפעילות בעיקר בהסברה למגזרים שונים באוכלוסיה, לרבות הפעלתן של ניידות בטיחות לבדיקת תקינות רכבים בדרכים.

המהפך הגדול בתחום המלחמה בתאונות הדרכים, הגיע עם חקיקתו של חוק "המאבק הלאומי בתאונות הדרכים" בשנת 1997. על פי החוק, הוקמה במשרד התחבורה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הקמת הרשות, שינתה באופן מהותי את התייחסות הרשויות המוניציפאליות לנושא הבטיחות בדרכים ואלו הקימו ועדות פנימיות ליישום תפיסת הבטיחות החדשה של הרשות. עם זאת, על רקע מספר ההרוגים הרב בתאונות הדרכים ומספרן הגדול של התאונות הקשות, החליט שר התחבורה על הקמת ועדה שתמליץ על פתרונות מערכתיים לשינוי המצב.
 
בשנת 2005 הוקמה וועדה לבדיקת מצב הבטיחות בדרכים, בראשותו של הכלכלן ד"ר יעקב שיינין. הועדה זימנה עשרות מומחים ויועצים מתחומים שונים ובחנה דרכי פעילות למניעת תאונות דרכים בישראל בראייה רב מערכתית הכוללת אמצעי אכיפה, תשתיות, חינוך, רכב, הסברה ועוד. מחקר רחב היקף ומעמיק שנעשה עבור הוועדה, הביא בסופו של דבר להמלצה על הקמתה של רשות לאומית עצמאית שתוביל את המאבק בתאונות הדרכים כאשר היעד שהוגדר הוא – הורדה של 30% מספר ההרוגים בתאונות הדרכים ב- 5 שנים.

החל מינואר 2007 יצאה הרשות הלאומית לדרך, כאשר בחודשי ההקמה הראשונים קבעה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים את יעדיה: להוביל את האסטרטגיה הלאומית לבטיחות בדרכים, להוות מרכז מידע לאומי, לכוון לתאם ולבקר את פעילות השותפים על מנת לעצב תרבות נהיגה בטוחה ולהפחית את מספר תאונות הדרכים ומספר ההרוגים במדינת ישראל.

כיום מובילה הרשות תכנית אסטרטגית, להגברת הבטיחות בדרכים ביחד עם גורמים נוספים בתחום הבטיחות בתחבורה - משטרת ישראל, משרדי הממשלה, איגוד ITS ישראל, עמותות וארגונים, גופי החילוץ וההצלה, החברה הלאומית לדרכים וגופים העוסקים במחקר ופיתוח ועוד. מעבר לכך, מפעילה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מערך הסברה להעלאת מודעות הציבור לנושא הבטיחות בדרכים – ציות לחוק, שימוש באמצעי מיגון, נהיגה זהירה וסובלנית ועוד.

הרשות טורחת על הקמת מרכז המידע הלאומי ובניית מסד נתונים אשר יציג תמונה רחבה ומדויקת של תאונות דרכים בהיבטים שונים ויאפשר התמודדות מושכלת, יעילה ואיכותית עם בעיית תאונות הדרכים. מרכז מידע לאומי פועל כיום ברשות הלאומית מרכז נתונים ממשטרת ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומרכזי הטראומה בבתי החולים על התאונות המתרחשות בארץ, בנוסף, מקיימת יחידת המדען הראשי של הרשות הלאומית מחקרים רבים ומקיפים על הפעולות והאמצעים שננקטו בנושא הבטיחות בדרכים. פעולות אלו הופכות את ישראל לאחד ממרכזי המחקר הראשיים והמובילים בעולם בתחום מחקר תאונות הדרכים. מדינת ישראל בארגון IRTAD , ארגון בינלאומי למדינות המדווחת על מצב תאונות הדרכים ומקיימת שיח מקצועי בכל נושאי בטיחות בדרכים.

ביחידת המדען הראשי פועל אגף טכנולוגיה, אשר עוקב וחוקר אחר התפתחות הטכנולוגיה לבטיחות רכב ותשתיות בעולם כולו. האגף שותף כחבר בפורום להטמעתן של טכנולוגיות לבטיחות בתחבורה ביחד עם עמותת "אור ירוק" והאיגוד הישראלי למערכות חכמות בתחבורה (ITS ישראל). אגף הטכנולוגיות ממליץ לציבור מעת לעת על הטכנולוגיה הבטיחותית המומלצת לשימוש.
 
 
 

 

 
 
| תקנון הקטלוג  |  תנאי שימוש באתר | 
בטיחות בתחבורה בטיחות בדרכים קטלוג לטכנולוגיות ומוצרי בטיחות בתחבורה התרעת התנגשות לפנים התרעת סטייה מנתיב  מצלמות רוורס מערכות לכיסוי שטחים מתים ברכב קופסה ירוקה חיישני לחץ אוויר התרעת הירדמות רמזורים עיני חתול תשתיות לתחבורה מכרזים בתחבורה פרסומים בתחבורה מערכות בטיחות לרכב מערכות עזר לנהג סימולאטורים לנהיגה מערכות לניהול ציי רכב מערכות ניטור נהיגה ניטור אלכוהול חגורות מניעת שכחת ילדים ברכב ארכיטקטורת ITS בטיחות בהסעות תלמידים בטיחות בהובלת מטענים בטיחות בארגונים וחברות קציני בטיחות לרכב צמיגים גופי תאורה סולאריים טכוגרף דיגיטאלי מערכות מתערבות בנהיגה הסחת דעת בנהיגה חיישני רוורס לרכב מצלמות רוורס לרכב ניהול ציי רכב ציי רכב תוכנות לניהול ציי רכב מצלמות לכיסוי שטחים מתים מצלמות תיעוד ברכב נוהל 6 איך אני נוהג תמרורים סולאריים שלטים סולאריים פנסי אזהרה סולאריים מערכת כיבוי אש באוטובוסים ורכב מערכת חירום והצלה
 

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com