פורטל מידע
קטלוג מוצרים
 
 פרסומים ומידע
 מינוחים מקצועיים
 מהי נהיגה?
 מערכת ABS
  מערכת בקרת יציבות
 חיישני לחץ אוויר
 מערכת התרעת התנגשות
 כריות אוויר
 לחצן מצוקה ברכב
 מערכת התרעת הירדמות
 רמזור חכם
 תמרור חכם
 מעבר חצייה פעיל
 תמרור במ' מידע לנהג
 מבחני ריסוק
 טכנולוגיות וביטוח
 מערכת לוויינית GPS
 סימוני כביש אקטיביים
 גורמים להסחת דעת
 השימוש בטלפון נייד
 חיישני רוורס
כיסוי שטחים מתים
מצלמות תיעוד בנהיגה
מערכות לזיהוי נהג
 טכוגרף דיגיטאלי
 מע' מתערבות בנהיגה
 מע' בטיחות בהסעות
 בטיחות רכב דו גלגלי
 אגרה לפי קילומטר
 שכחת ילדים ברכב
 מצלמות מהירות
 שלטי חוצות / פרסום
 קופסה ירוקה
 סרטוני הדגמה
 
 
 
 
 
  טכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב

במידה ונתקלת בקישור למחקר שאינו פעיל, חפש בספריה >>
 
טכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב - דף מידע
 
רקע
שכחת ילדים ברכב, היא תופעה רווחת לאורך השנים. מאז 1998, עומדת תופעה זו בארה"ב על ממוצע שנתי של  585 מקרי שכחה מדווחים של ילדים ופעוטות בכל שנה, מתוכם כ 37 בממוצע לא שורדים את הפגיעה ומתים והשאר נשארים בדרגות שונות של פגיעה (מהתייבשות קלה / חרדה קלה ועד דרגות פגיעה קשות מאוד המאופיינות בנזק מוחי בלתי הפיך הגורם ללקות מוטורית / שכלית- קוגניטיבית, או  לחוסר תפקוד מוחלט במצב המוגדר כצמח. מתחילת השנה מתו בארה"ב 24 ילדים (נכון לחודש יולי).

על פי נתוני ארגון "בטרם" העוקב אחר היפגעות ילדים בישראל במגוון רחב של אירועים, בין השנים 2012-2008 (על פי דווחי תקשורת), אירעו כ 175 מקרים שבהם נפגעו / כמעט נפגעו 192 ילדים שהושארו לבד ברכב. שמונה מהם הסתיימו במות הילד. הילדים היו בגילאי 2-5 שנים. מתוך כלל הילדים שהושארו ברכב, 27 הושארו ברכבי הסעה. מתחילת שנת 2013 ועד 12 באוגוסט 2013 מתו 5 תינוקות ופעוטות נוספים כתוצאה מכך שנשכחו ברכב.
קיימות מספר סיבות לשכחת ילדים ברכב.:
 • הסחת דעת הקשורה לשימוש בטלפון הנייד ואופי השיחה שגרם להסחת הדעת (בעיקר בענייני עבודה) ושינוי סדר הפעילות היומי כתוצאה מכך.
 • השארה מכוונת של ילד / פעוט ברכב על ידי הורה / מבוגר אחראי, לצורך עריכת סידורים / קניות, כשזמן ההיעדרות היה גבוהה בהרבה מן התכנון המקורי (הערכת זמן שגויה).
 • מקרים יוצאי דופן של שכחה / השארה מכוונת, כמו במקרה בו הושאר פעוט ברכב כשהאב נכנס באמצע היום לשתות בירה בבר (דבלין- אירלנד).
 • שכחת ילד / פעוט ברכב כתוצאה מהירדמות הפעוט בזמן הנסיעה ובעיקר בזמן החניית הרכב- ההורה / מבוגר אחראי אסף את חפציו ונעל את הרכב מבלי לשים לב כי השאיר ילד באוטו. בישראל חזרה תופעה זו מספר פעמים ברכבי הסעה, כאשר לנהג הרכב נדמה היה כי הוריד את כל הילדים, מבלי לוודא סריקה לאחור.
 • ילדים ללא השגחה שננעלו בתוך רכב חונה (בעיקר רכב משפחה), לאחר שנכנסו אליו בכדי לשחק, מבלי יכולת לצאת, לפתוח חלונות (חשמליים?!), או להזעיק עזרה.
על פי הנתונים שמציג ארגון בטרם, עולה כי תמותת ילדים בארה"ב מהיפר-תרמיה בתוך הרכב בשל השארתם / שכחתם על ידי הורה / מבוגר אחראי עומדת על 51%.  כ- 30% מהילדים שיחקו בתוך הרכב, ללא השגחה, כ- 18% מהילדים הושארו ברכב בכוונה על ידי מבוגר ו- 1% מסיבות לא ידועות. בצרפת, ה-  French Consumer Safety Commissionמצא כי בין 2007 ל- 2009 אירעו 24 מקרים של היפר-תרמיה של ילדים כתוצאה מהשארתם ברכב, מהם 5 מקרי תמותה. 54% מהמקרים היו של הורים שהשאירו ילדיהם באופן מכוון ברכב, כאשר המעיטו בסיכון אותו הם נוטלים, 46% שכחו שהילד היה עימם ברכב, כשנסעו לעבודה או בחזרה ממנה לביתם.
 
היפגעות ילדים כתוצאה משככתם / השארתם ברכב, אינה מדורגת בסטטיסטיקה העולמית כמפגע בטיחותי בעל דרוג גבוה והמספרים אינם מגיעים אפילו לכדי 1% בודד מכלל נפגעי תאונות דרכים, בדומה להיפגעות הולכי רגל, תאונות חזית- צד, חזית- אחור, סטייה מנתיב ועוד ( 2013Department of Geosciences, SFSU ). עם זאת, התופעה של שכחת ילדים ברכב צברה תהודה חזקה מאוד בקרב הציבור הרחב בישראל ובעולם המערבי והיא נתפסת באופן שלילי ביותר בקרב הציבור והתקשורת כאחד והעיסוק בה נמשך זמן רב יותר מכל תאונה אחרת. הסיבות לכך מגוונות והן נקשרות בעיקר אל חוסר האונים של הפעוט הקשור לכיסאו מבלי יכולת להשתחרר, תוך שהוא סובל סבל איטי ואכזרי (התייבשות על פי רוב) ואל ההזנחה / הורות גרועה המשתקפת מהתנהגות המבוגר.

רובן של היפגעויות ילדים שנשארו ברכב, נובעות ממכת חום (heat stress), או היפר תרמיה (hyperthermia). למרות ההבדלים הפיסיולוגיים והרפואיים בין שני מצבים אלו, סימפטום עלייתה הדרסטית של טמפרטורת הגוף זהה והיא מגיעה ל 40.5 מעלות צלזיוס ואף למעלה מזה. הסיבה העיקרית להיפגעותם של פעוטות מעלייתה של טמפרטורת הסביבה ברכב, נובעת מיחס שטח הפנים לנפח הגוף הגדול מזה של מבוגרים. כל שינוי למעלה / מטה, משפיע מיידית על מערכות הגוף של התינוק (לרבות מערכת וויסות החום). קצב חילוף החומרים בגוף התינוק (כמו גם מהירות הדופק), מהיר מזה של מבוגר והוא רגיש ומגיב מיידית לשינויי / לחצי הסביבה. במדינות קרות, קיימת סכנה לקפיאתו של פעוט הנשכח ברכב, אם כי תהליך זה לוקח הרבה יותר זמן וכמעט לא ידועים מקרים כאלו. פגיעה נוספת ממנה עלולים לסבול פעוטות שנשכחו ברכב, היא החרדה. אף כי אלו שרדו את זמן השארתם מבלי שסבלו פגיעה פיזיולוגית בלתי הפיכה. הבידוד אותו חוו בסביבה מעיקה ללא נוכחות מבוגר המוכר להם, עלול להטביע חותמו על התנהגותו העתידית של הפעוט. רוב המקרים הללו אינם מגיעים כלל לידיעת הציבור והם אינם נכללים בנתונים הסטטיסטיים.    

בבדיקות הנוגעות להשפעת הטמפרטורה מחוץ לרכב על הטמפרטורה שבתוכו, אותן ערכה חברת ג'נרל מוטורס, נמצא כי טמפרטורת  האוויר במכונית אשר שהתה בשמש בטמפרטורה של  35 מעלות צלסיוס, ואשר אווררה לפני כן באמצעות מזגן, עלתה לאחר כ 20 דקות ליותר מ 50 מעלות צלזיוס. לאחר 40 דקות, עברה הטמפרטורה ברכב את 65.5 מעלות הצלזיוס. רמות חום המסוכנות לילדים, פעוטות, מבוגרים ובעלי חיים, התקבלו גם כאשר חלונות הרכב הושארו מעט פתוחים. נתוני מחקרים אחרים (רוברטס ורוברטס, King, K., Negus, K., Vance),  מראים כי השפעת תנאי החום מחוץ לרכב על הטמפרטורה בתוך הרכב משמעותית- בין שהחלונות סגורים ובין שהם פתוחים. במצב בו חלונות הרכב היו סגורים, נמצא כי בתנאי חום של 36.8 מעלות צלזיוס מחוץ לרכב, טמפרטורת הרכב עולה ב-5 הדקות הראשונות בכ- 75%, ומגיעה לגובה הנע בין 51 ל-67 מעלות צלזיוס, בתוך כ-15 דקות. גם במצב בו החלונות היו פתוחים ב-20 ס"מ, לא היה הבדל בתוצאות. זרימת אוויר ברכב בו החלונות פתוחים, מקרר את היושב בתוכו, רק במידה והוא משפיע עליו ישירות (התאיידות הזיעה המקררת את הגוף). כאשר החלון פתוח רק במעט, הפעוט היושב נמוך ממגע ישיר  עם זרימת האוויר (רוח), אינו יכול לקרר את גופו.


פירוט הטכנולוגיה
בשנים האחרונות, הושקעה מחשבה רבה בפיתוח אמצעים למניעת שכחת ילדים ברכב. עם זאת, מספר גורמים מנעו בציבור הרחב את הטמעתם של יישומים טכנולוגיים ייעודיים לנושא:
 • רגולציה- בישראל קיים קושי רגולטורי בכל הנוגע לאישור השימוש באמצעי בטיחות לתחבורה שאינם מגיעים כחלק אורגאני של הרכב (מורכבים בפס הייצור). הסיבה לכך נעוצה בעובדה, כי התקינה בישראל מחילה אחריות משפטית גם על הרגולטור במידה ואישורי התקן אותם נתן למערכת / טכנולוגיה / אביזר בטיחות כלשהו, לא הוכחו הלכה למעשה בשטח. במקומות אחרים בעולם (אירופה, ארה"ב), הוכחת אמינותו של אביזר הבטיחות, חלה על היצרן, המחויב לעמוד בדרישות התקן שפרסם הרגולטור. כך נוצר מצב בו פיתוחים רבים וטכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב, טרם נדרשו לעמוד בתקינה שלא הבשילה.
 • שכיחות התופעה- בשל העובדה, כי מספר הנפגעים כתוצאה משכחתם ברכב אינה גבוהה כמו בסוג אחר של תאונות דרכים (לפחות במונחים אירופאים ואמריקאים), לא נמצא שוק גדול דיו המצדיק את ההשקעה בהטמעת הטכנולוגיות (בעיקר בפס הייצור). יצרני מכוניות רבים, מעידים כי התשתית הטכנולוגיות המוטמעת בכיסאות הנוסעים לצורך וידוא חגירת חגורת בטיחות (חיישני לחץ), מתאימה לתוספת יישום המזכיר לנהג לא לשכוח ילד ברכב. חרף הצעת יצרני המכוניות להכניס טכנולוגיה זו לרכב, לא נמצא שוק גדול דיו המצדיק את ההשקעה. יתרה מזאת, רבים מן הנהגים, אינם מאמינים שגם להם כהורים אחראיים עלולה להתרחש סיטואציה בה ישכחו ילד ברכב והם רואים ברכישת טכנולוגיה מעין זו הצהרה האומרת כי אינם הורים אחראיים דיים. מסיבות אלו ואחרות, קיים מספר רב של רישומי פטנטים שלא הבשילו לכדי מוצר (חוסר כדאיות כלכלית / שוק וודאי).
 • בשלות הטכנולוגיה- קיימים הבדלים מהותיים באיכות המוצרים ובאמינותם. הבדלים אלו נובעים מגוון רחב של יישומים בטכנולוגיות שונות- החל ממוצרים פשוטים ביותר ועד טכנולוגיות מתקדמות. חלק מן היישומים, עונים רק לבעיה נקודתית ולא למשרע אפשרויות גדול וחלקן פותרות בעיה אחת אך יוצרות בעיות אחרות המסכנות לא פחות את הילד שנשכח ברכב.
 • חקיקה- בישראל ובחלק ממדינות העולם, מוות של תינוק שנשכח ברכב, אינו מוגדר כתאונת דרכים. מסיבה זו, אין חובה על חברות הביטוח לשפות את הנפגעים (בעיקר הורים- גם אם הללו יואשמו בהזנחה / רשלנות תורמת). כל זמן שחברות הביטוח אינן נושאות בעלויות ה"לא תאונות לכאורה", הן אינן פועלות בכדי לשרש את התופעה (מתן הוזלות על שימוש בטכנולוגיות ואביזרים המקטינים את הסיכון לשכחת ילד ברכב).
 
יעוד (בעיות בטיחותיות שהיא מיועדת לתת להם מענה)
ייעודה של מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב, הוא לזהות השארת ילד ברכב לאחר כיבוי המנוע ועזיבת הנהג / המבוגר האחראי את הרכב ולהתריע בפניהם / הסביבה / מוקד חירום על הסיכון בהשארתו של ילד ברכב ללא השגחה.
 
מצב בשלות הטכנולוגיה
נכון לקיץ 2017, קיימים בעולם עשרות (אם לא מאות) פיתוחים ומוצרים למניעת שכחת ילדים ברכב (רכב פרטי ורכב הסעה). מוצרים רבים הגיעו לאב טיפוס ויעילותם של חלק מן המוצרים הוכחה ברמת אמינות סבירה ואף גבוהה. מספר טכנולוגיות מהוות בסיס למוצרים אלו והם נחלקים למספר קטגוריות: (קישור למצגת של מוצרים עם תמנונות >>)

מוצרים בטכנולוגיה פשוטה / אביזרים.
 • מחזיקי מפתחות לרכב אליהם מתחברות רצועות עם סלוגן "אל תשכח אותי ברכב", "תינוק באוטו" וכיו"ב, או רצועה פשוטה שצד אחד שלה ניתן לחבר באמצעות תפס לחובקי ההגה וצד שני שלה ניתן לחבר למפתחות הרכב.  לפני התנעת הרכב יש לחבר את המפתח לחובק ההגה. כשהנהג יבקש לצאת מהרכב, הרצועה תמנע זאת, במטרה להזכיר לו כי עליו לא רק לשחרר את הרצועה של חובק ההגה אלא גם את הילדים החגורים מאחור. על גבי הרצועה ישנו כיתוב: "מחכה לך מאחור!"
 • מחזיק מפתחות מאובטח- פיתוח ישראלי תוצרת גיזמו מהנדסים, המורכב משני חלקים הקשורים ביניהם בחוט גמיש וארוך, מאובטח אל כיסא הילד בעודו ישוב בכיסא. רצועה החוסמת את הושבתו של הילד בכיסא הבטיחות, ניתנת לפתיחה רק כאשר מתחבר אליה פיזית מחזיק המפתחות של הרכב. אז ניתן להושיב את הילד לחגור אותו ולהתניע את הרכב כאשר צרור המפתחות, אזוק בחוט דק אל רצועת הכיסא. כאשר מסיימים את הנהיגה, לא ניתן לקחת את מפתחות הרכב, מבלי להתיר תחילה את הילד היושב בכיסא והכניס חזרה למקומו את תפס החגורה החוסמת את הושבת הילד בכיסא הבטיחות. ההתקן אינו מכיל שום רכיב אלקטרוני, חייו ארוכים והוא זול לייצור.
 • אמצעי התרעה על אפשרות של ילד הנשאר חגור בכסא הבטיחות- פיתוח אמריקאי המהווה תוסף אלקטרוני עצמאי המוכנס אל שקע המצית ברכב ובנוי ביחידת עיבוד לזיהוי ספק המתח (מיקרו פרוססור), מרשם קול, מיקרופון ונורית אזהרה. המכשיר מוכנס אל שקע המצית בכל פעם בה נוסע גם ילד. על המכשיר ניתן להקליט הודעה קולית המזכירה לנהג לא לשכוח את הילד באוטו. ברגע שהנהג מדומם את הרכב,  יחידת העיבוד המזהה את השינוי במקור המתח החשמלי, נכנסת לפעולה באופן אוטומאטי ומפעילה את ההודעה הקולית בנוסף לנורית האזהרה. לא ברור האם כבר קיים מוצר בשוק. http://www.google.com/patents/US8063758
 
 
מוצרים מבוססי טכנולוגיות תקשורת ומערכות מבוססות חיישנים (טמפרטורה / לחץ / קול / מצלמה / אבזם ח.ב / אחר), כולל מערכות מתערבות (פתיחת חלונות / הפעלת אזעקה וכד').
 • מערכת לזיהוי נוכחות של הילד ללא השגחה, המובנית בתוך מושב הילד- פיתוח אמריקאי למערכת חיישני לחץ / משקל הפזורה במסעד המושב, רושמת הפרשי לחץ (כולל לחץ משתנה בעת תנועה), בכל רגע נתון. כאשר הנהג מדומם את המנוע ומעוניין לנעול את הרכב, זיהוי הילד שנותר ישוב בכסא, משביתה המערכת את האפשרות לנעול את דלתות הרכב ובמקביל ניתנת התרעה קולית לנהג. אף כי יש ביכולתו של הנהג לבטל את הפעלת המערכת באופן ידני, במצב בו עולה או יורדת הטמפרטורה ברכב מעבר לנורמאלי, זיהוי הילד הישוב בכסא, מפעילה את אזעקת הרכב בכדי לעורר תשומת לב.  נוכחות הילד יכול גם להתגלות על ידי חיישני תנועה המורכבים גם  בכסא ובמצב בו אבזמי החגורות בכסא האחורי נעולים ("מוקלקים"). נכון להיום, לא ידוע האם אחד מיצרני הרכב כבר הכניס את הטכנולוגיה בקו הייצור.  http://www.google.com/patents/US7170401
 • מערכת אזהרה המודיעה לבעל הרכב או אדם אחר כאשר ילד נשאר ישוב וקשור במושב הבטיחות-  פיתוח למערכת המזהה את הילד על ידי כרית מיוחדת אותה מוסיפים למושב הבטיחות שעליה יושב הילד. כבל אלקטרוני היוצא מן הכרית, מוזן דרך שקע מיוחד אל מערכת החשמל ברכב. כל זמן שהילד חגור במושב המערכת דרוכה והיא מופעלת כאשר הנהג משחרר את חגורת הבטיחות שלו עצמו. כאשר חגורת הבטיחות של הנהג היא התנתקה, מערכת אזעקה מיידעת את הנהג כי הילד במושב הבטיחות עדיין נותר חגור. האזעקה יכולה להישמע כמו שיר או סיפור על מנת לא להבהיל את הילד. במידה ובכל זאת נותר הילד חגור מערכת מפעילה דירוג התרעות (הסלמה), משלב של התרעה מקומית, דרך התרעת רכב (הפעלת אזעקה), התרעה אלחוטית, ובסופו של דבר התרעת למוקד חירום (100 וכד'). לא ידוע האם כבר יצא המוצר הזה לשוק. http://www.google.com/patents/US7714737
 • Kid In Car reminder- ESG- פיתוח ישראלי של מערכת המתבססת על חיישן קרבה המופעל אוטומאטית בזמן סגירת חגורת הבטיחות של כיסא הבטיחות של הילד / חגורה רגילה. החיישן פועל כל זמן שהחגורה במצב נעול (בשימוש) ומשדר אל התקן המצוי על מחזיק המפתחות של הנהג. ברגע שהמרחק בין החיישן לצרור המפתחות עולה על 5-6 מטרים, ההתקן מתחיל לצפצף ולהבהב. הטכנולוגיה ניתנת ליישום בשלושה אופנים עיקריים:
  • הטמעה כחלק מתהליך ייצור כסא הבטיחות (OEM).
  • הטמעה בתוך אבזם הבטיחות של הרכב (OEM)- כלי הרכב יימכרו עם החיישנים המותקנים.
  • מוצר מדף, הניתן להתקנה ברכב, או להחליף את אבזם כיסא הבטיחות (דורש התקנה של בעל מקצוע). במידה ואין מניעה רגולטורית, ניתן לפתח את הטכנולוגיה לכדי מוצר שיחובר לכיסא הבטיחות כאביזר חיצוני.
 • מערכת קריטיגארד (ד"ר עמיקם גרשונוביץ - פיתוח טכנולוגיות לרפואה).- מערכת המבוססת על חיישני ניטור תנועה וטמפרטורה ברכב חונה, תשלח התרעה לפי סדר פעולות וחומרת המצב- על ידי התרעה מקומית (אזעקה, הבהוב אורות), איכון לוייני, משלוח הודעה סלולארית לאחראי ואו מוקד מאויש. לוגיקת אסקלציה מובנית לשם ידוע לגורמים מרוחקים על התפתחות סיכונים ומתן אמצעים לביצוע פעולות להקטנתם (פתיחה אוטומאטית של חלונות), או הפעלת גורמי הצלה. המערכת מכסה את כל חלל הרכב, כולל תא מטען, ללא תלות בחגירת חגורה. המערכת נדרכת ומנוטרלת באופן אוטומטי וללא תלות בהפעלה או נטרול של גורם אנושי כל שהוא. 
 • מערכת התרעה על אפשרות של ילד הנשאר חגור בכסא הבטיחות- BabyBeep (עידן נחמני)- המערכת הייתה לפני שנה בשלבים סופיים של מעבר מאבטיפוס למוצר מדף, מורכבת מנורה משולבת אינפרא אדום המורכבת במקום נורת הפנים הנדלקת בעת פתיחת דלת הנהג, חיישן/עינית אינפרא אדום המוצמד אל כיסא הבטיחות וכרית ישיבה בה עוברים חיישני לחץ/מפסקי לחץ שסוגרים מעגל חשמלי.  בעת פתיחת דלת הנהג, כאשר נורת הרכב נדלקת אוטומאטית, נשלחת קרן אינפרא אדומה אל חיישן/עינית הקליטה הצמודה לכיסא הבטיחות. במידה ותינוק ישוב בכיסא, הלחץ אותו הוא מפעיל על הכרית, סוגר את המעגל ומפעיל התרעה קולית לנהג כי ישנו תינוק בכיסא הבטיחות.
 • ChildMinder- Systems- פיתוח אמריקאי (ככל הידוע) של מערכת התרעה המבוססת טכנולוגיה אלחוטית המקושרת בין אבזם בטיחות / כרית לחץ בכיסא הבטיחות לבין התקן התרעה המוצמד אל מחזיק המפתחות של הרכב. ההתרעה מתבצעת שש שניות אחרי שההורה עבר יותר מ 15 מטרים מכיסא הבטיחות. מערכת ההתרעה פועלת גם כאשר ההורה שכח את צרור המפתחות ברכב והוא חייב לחזור אל הרכב ולבטל את ההתרעה על ידי פתיחת האבזם. התקנת מערכת ההתרעה לוקחת פחות משלוש דקות. על ידי החלפת אבזם החזה של מושב הבטיחות עם האבזם החכם של מערכת ההתרעה ולמקם את יחידת אזעקת מחזיק המפתחות במחזיק המפתחות. מערכת ההתרעה אינה פוגמת בשלמות מושב הבטיחות. מערכת המטפלת מבצעת בדיקה עצמית על כל שימוש כדי להבטיח התפקוד התקין שלה. המערכת יכולה לסנכרן התרעה בין מספר אבזמים/ כריות, לבין התקן התרעה בודד. פעולה אוטומטית לשימור סוללה, כאשר אינה בשימוש ומערכת חיווי על היחלשות הסוללה. עמיד במים. סוללות רגילות AAA לאבזם וסוללת ליתיום למחזיק המפתחות.
 • מערכת התרעה מבוססת חיישנים- Baby Seat'er (דותן אלאלוף)- פיתוח ישראלי של מערכת הבנויה על חיישנים ש"בודקים" את הימצאות הילד בתוך כיסא הבטיחות ויכולה לתמוך בעד ארבעה כיסאות. היחידה שמתחברת לכיסא היא פשוט משטח ישיבה חכם. יחידה נוספת היא שלט רחוק שמתחבר למפתח הרכב. אם ההורה מתרחק מהרכב והילד נותר בפנים - המערכת יודעת לזהות את זה ולהתריע על כך תוך פחות מדקה באמצעות צפצוף חזק. סוללה מובנית בתוך השלט, שיש להטעינה פעם ב 20-15 יום באמצעות מטען USB. . הסוללות של היחידה ברכב מחזיקות חצי שנה עד שנה. אלה שתי סוללות טריפל A. בשלט יש כפתור 'snooz'  שמאפשר לנטרל את אזעקת המערכת במידת הצורך, לזמן מוגבל. "כל חלקי המערכת פותחו על בסיס טכנולוגיות חדישות ואמינות. עבודת המערכת בניטור והתרעה נבדקה על ידי מעבדות מתמחות בעולם, מהנדסים וקבוצות מיקוד. רמת הדיוק של המערכת גבוהה מאוד ויש לה תקני בטיחות וחשמל אירופים. המוצר עמיד במים ועמיד בחום של 70 מעלות". מערכת דומה פותחה גם על ידי חברת קידטקט (עידן נחמני).
 • התקן המופעל על ידי זיהוי קולי- ITERVOX- פיתוח ישראלי של מערכת היודעת לזהות בזמן אמת ילד שנשכח בתוך הרכב. המערכת עובדת על עקרון של זיהוי קולי של בכי או קולות המצוקה של הילד באמצעות חיישנים מתקדמים ובאופן אוטומטי מפעילה שרשרת פעולות שנקבעו מראש והן כוללות פתיחת חלון, שידור קריאת מצוקה למוקד מאויש, שליחת הודעת טקסט למספר נבחר ואף הפעלת מצלמה המותקנת ברכב (רלוונטי בעיקר לאוטובוסים ורכבי הסעות) בכדי לאפשר תקשורת בזמן אמת עם הילד.
 • התרעה על שכחת ילד ברכב בתקשורת בלוטוט- חברת LPDP  טכנולוגיות – פיתוח ישראלי המתבסס על העובדה כי לכל אחד יש טלפון נייד, מחשב, ארנק, דיסקונקי וכו' . כל ילד שנכנס לרכב עונד צמיד ,יחד עם הכסא הנשא וחגורת הבטיחות. הצמיד מתקשר עם מחזיק המפתחות של האבא או האימא,הטלפון נייד,ארנק וכו' . ברגע שההורים מתרחקים ושוכחים את הילד הם יקבלו התרעות למחזיק מפתחות [שמחובר לדיסקונקי קטנטן] ,לטלפון נייד ,למספרים נוספים שיוגדרו ולמייל שיוגדר ,וכן לחמ"ל ארצי שידע בכל רגע נתון אם ילד נשכח ברכב בכל מקום בארץ ,ויוכל לאכן את מיקומו המדויק .כמו כן הריבים שלנו יכולים להתחבר לחיישנים שונים שיתקשרו ביניהם – חיישני נפח,תנועה,טמפרטורה וכו'.
 • מערכת התרעה של חיישני לחץ בין הנהג לבין הילד- פיתוח ישראלי של מערכת המורכבת משתי כריות- האחת בכיסא הילד והשנייה בכיסא הנהג. שתי הכריות מחוברות על ידי כבל דק האחת אל השנייה. ברגע שיש לחץ על שתי הכריות בו זמנית, ההתרעה דמומה. כאשר מוסר הלחץ מכרית הנהג בעוד הילד יושב בכיסא הבטיחות, המערכת מפעילה התרעה קולית חזקה. אין צורך במתג הפעלה.
 • מערכת התרעה על אפשרות של ילד הנשאר חגור בכסא הבטיחות- פיתוח אמריקאי למערכת המורכבת מחיישני לחץ/משקל שמוטמנים בריפוד כסא הבטיחות, מפעילה מערכת בקרה מרגע שהנהג מדומם את מנוע הרכב. כאשר דלת הנהג נפתחת ונסגרת לאחר מכן, מופעל מנגנון השהייה האומד את הזמן עד לפתיחת הדלת האחורית למושב בו נמצא כיסא הבטיחות. במידה וזמן ההשהיה ארוך מדי, מופעלת מיידית התרעה קולית ואורות אזהרה, המאותתות לנהג כי נשכח ילד ברכב.
 • מערכת התרעה על אפשרות של ילד הנשאר חגור בכסא הבטיחות- פיתוח אמריקאי של המערכת מורכבת מחיישן המזהה מצב נעילה/חגירה, חיישן טמפרטורה, מעבד (מיקרו פרוססור), משדר ומקלט נישא (דמוי איתורית). כאשר הנהג מדומם את הרכב והמערכת זיהתה כי ילד נותר חגור בכסא הבטיחות/חגורת בטיחות רגילה, היא מפעילה את המשדר המאותת לנהג כי ילד נשאר ברכב. המערכת מסוגלת לזהות שינויי חום החורגים למעלה/למטה מן הנורמאלי ויש בכוחה להפעיל את מערכת האזעקה על מנת למשוך תשומת לב. גם כאן ניתן להוסיף יישום של קריאה למוקד חירום.
 • מערכת משולבת למניעת שכחת ילדים ברכב הסעה- המערכות בקטגוריה זו, כולן פיתוח של חברות ישראליות העוסקות בפיתוח אמצעי מיגון ומערכות לניהול ציי רכב. המערכות  יודעות לזהות ולהתריע בזמן אמת על ילד שנשכח ברכב. חלק מן המערכות נמצאות בהליכי רישום פטנט והן פותחו במיוחד בכדי לתת מענה למקרים המצערים בהם נשכחו ילדים בתוך רכב הסעה חונה לאחר שהנהג עזב את הרכב. המערכות מספקות מספר שכבות ורמות של התרעות למניעת שכחת ילדים ברכב. שכבת ההגנה הראשונה הינה ברמת המניעה- לחצן מיוחד המותקן בירכתי האוטובוס מחייב את הנהג לבצע סריקה וללחוץ על הלחצן בסיום הנסיעה.  אי לחיצה על הלחצן מפעילה את האזעקה ושולחת התרעה מיידית למוקד מאויש (מנהל צי הרכב / משטרה / מגן דוד / ביה"ס וכד'). שכבת ההגנה השנייה הינה הרמה המבצעית ומצילת החיים- במידה ולאחר הסריקה בכל זאת נשאר ילד ברכב, המערכת תזהה אותו באמצעות חיישנים מתקדמים (קול / צילום / תנועה / חיישן באבזם חגורת הבטיחות, שנשאר "מוקלק" / RFID / אחר) ובאופן אוטומטי מפעילה שרשרת פעולות להבטחת שלום הילד. פעולות אלו נקבעות מראש והן יכולות לכלול:
 1. פתיחת חלון.
 2. שידור קריאת מצוקה למוקד מאויש.
 3. שליחת הודעת טקסט למספר נבחר.
 4. הפעלת המצלמות ( רלוונטי לאוטובוסים ורכבי הסעות) בכדי לאפשר תקשורת בזמן אמת עם הילד.
עם יצרני מערכות אלו, נמנות החברות הבאות: איתוראן- משדן, אינטרווקס, שגריר מערכות, ISR, טרפילוג, Arnapolis, ESG,  
המערכות טרם קיבלו אישור תקינה ישראלי, אם כי חלקן קיבלו אישור שימוש זמני.

אפליקציות סלולאריות
 • Baby Reminder - אפליקציה סלולארית בסמרטפון / אייפון, לתוכה ניתן להזין את שגרת הנסיעות- שעות ויעדי הנסיעה (גן / בי"ס, חוגים, בוקר, אחה"צ וכד'). המערכת מזהה דרך חיישן G ו GPS את מיקומו של הרכב ביחס למסלול שנקבע והאם הרכב בנסיעה או במצב חנייה / דמום (לא בפקק / רמזור). כאשר זוהה היעד הסופי והרכב במצב חנייה, מופעלת התרעה קולית להוצאת הילד מכיסא הבטיחות. האפליקציה חינמית.
 • KEEPY.CO.IL - מערכת בקרת נוכחות אקטיבית המסייעת לאנשי הצוות החינוכי בניהול הקשר עם ההורים עד להגעתו של הילד למוסד החינוכי, או לדיווח על אי הגעתו. המערכת מבוססת על תקשורת SMS ותקשורת קולית וזמינה לכל סוגי הטלפונים וכאפליקציה לטלפונים חכמים ומחשב לוח. המערכת גמישה ופועלת בהתאם ללוחות הזמנים של כל מוסד חינוכי, כפי שמוגדר על ידי אנשי הצוות. האפליקציה חינמית.
 • מי בא לגן? - (דורון חסאן, מנהל פרויקטים מתקדמים, די.פי.סי מחשבים ותקשורת בע"מ) - אפליקציה סלולארית / אינטרנטית המאפשרת מעקב אחרי נוכחות ילדים בגני ילדים ובמוסדות החינוך. לגננת רשימה של ילדי הגן. כאשר הם מגיעים אל הגן הגננת מסמנת את שמם וההורים מקבלים הודעה שילדיהם הגיעו. לאחר זמן קבוע יעלו שמות הילדים שלא הגיעו ובלחיצת כפתור הגננת מעדכנת את ההורים כי ילדם טרם הגיע לגן. התרעה זו, מחייבת / מאפשרת להורים להגיב מיידית ולעדכן את הגננת בפרטים.
מערכות והתקנים נוספים המשווקים בארה"ב (מתוך דו"ח עמותת בטרם)
 •  The First Years IAlert Convertible Car Seat - מושב בטיחות דו כיווני הכולל בתוכו מערכת השולחת להורה התרעה לסמארטפון אם הילד לא הוצא מהרכב. בתוך מושב הבטיחות מובנה מוניטור המתריע על השארת ילד ברכב או על עליית טמפ' ברכב או על כך שילד השתחרר מהחגורה בזמן הנסיעה.. המושב ניתן לרכישה באתר אמזון . למידע נוסף >>
 • Baby Alert Internationalמוצר הכולל שני סוגים שונים של חיישנים: חיישן משקל המזהה ילד במושב בטיחות וחיישן על אבזם הריסון של מושב הבטיחות. החיישנים מתחברים למכשיר המשמש כמחזיק של מפתחות הרכב. אזעקה2צלצול מופעלים כשהנהג מתרחק יותר מארבעה וחצי מטרים מהילד החגור במושב הבטיחות. לפרטים נוספים:  http://babyalert.info/
 • Back Seat Minder - מערכת התרעה המופעלת אוטומאטית כאשר הרכב מונע המערכת מופעלת במידה וזיהתה כי לפני התנעת הרכב, נפתחה הדלת האחורית של הרכב מעל ל- 3 שניות (מתוך הערכה כי לא ניתן להכניס ילד למושב בטיחות בזמן נמוך משלוש שניות). מרגע שהנהג כיבה את הרכב, מופעל צליל תזכורת, אותו ניתן לכבות רק על ידי לחיצה על כפתור המצוי בדלת האחורית.
 • למידע נוסף: http://www.backseatminder.com/
 • Sisters Of Invention - כרית המונחת במושב הבטיחות ומופעל כאשר התינוק יושב בתוך המושב. במידה והנהג מתרחק מהרכב ללא הוצאת התינוק מהרכב, המכשיר המחובר למחזיק המפתחות שלו משמיע צליל שיזכיר לנהג להוציא את התינוק מהרכב. במידה והנהג אינו מוציא את הילד מהרכב, לאחר זמן מה, מופעלת אזעקה חזקה יותר ברכב עצמו, הכוללת קריאה "תינוק בסכנה", על מנת להתריע בפני עוברי אורח הסמוכים לרכב.  לפרטים נוספים: http://sistersofinvention.com
סטטוס פיתוח/ניסויים
רוב המערכות המפורטות מעלה, סיימו את שלב הפיתוח, חלקן פועלות תחת סטטוס אב טיפוס, או ניסוי באישור מיוחד (משרד התחבורה בישראל). חלק מן המערכות רשום כפטנט שלא הגיע לכדי מוצר מן הסיבה הפשוטה של שוק לא וודאי, או מחוסר מציאת משקיעים / שותפים.
 
היקף מכירות בעולם
היקף המכירות בעולם נמוך וזאת מכמה סיבות:
 • הציבור עדיין אינו רואה עצמו כמועד לפורענות (בחזקת "לי זה לא יקרה").
 • רגולציה- תקינת המוצרים עצמם אינה מהירה דיה (אולי בשל אמינות לא מספקת של חלק מן המערכות). לא קיימת חובת שימוש בדומה לשימוש בחגורת בטיחות.
 
מס. יצרנים.
מספר היצרנים בפוטנציה גדול מאוד, השוק חלש בינתיים ורובם מחכים לתקינה וחקיקה.
 
 
מצב ההטמעה בעולם
 • פרסום תקן טכני ISO- תקני ISO  למערכת נגד שכחת ילדים ברכב, קיימים למערכות מובנות ברכב המורכבות על ידי היצרן בפס היצור.
 • פרסום תקנות מחייבות (באיזה מדינות)- נכון ל 2013, רק ב 19 ממדינות ארה"ב, קיימים חוקים ברורים נגד השארת ילדים ברכב. אף כי אין אחידות עד איזה גיל אין החוק מתיר להשאיר ילד ברכב (לפחות מדינה אחת אוסרת את הדבר עד גיל 18), קיימת ענישה בדרגות חומרה שונות (קנסות כבדים / בינוניים ומאסר בפועל). קישור לאתר החקיקה >>
  
מצב ההטמעה בישראל
פרסום תקן טכני על ידי מכון התקנים
בימים אלו נכנס מכון התקנים להליך תקינה מזורז עבור טכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכבי הסעה- וועדת מומחים בראשות המדען הראשי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, תחל עבודתה מחודש אוקטובר 2013.
 
פרסום תקנות מחייבות בישראל.
תקנות למניעת שכחת ילדים ברכב, פורסמו בכל הנוגע לרכבי הסעה- "תקנה  504 )א'(  לתקנות התעבורה מחייבת סריקה של הנהג בתחילת נסיעה, ותקנה 504 א (א'1( מחייבת סריקה של רכב ההסעה על ידי הנהג בסיום כל נסיעה."
 
כוונות משרד התחבורה. 
סגנית שר התחבורה חה"כ ציפי חוטובלי, בשיתוף אגף תקינה ברכב במשרד התחבורה, מקדמים הליך מואץ לתקינת כלל הטכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב רגיל וברכבי הסעה. תקנה לרכבי הסעות, תצא במהלך שנת הלימודים תשע"ד.

עמדת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים - 2013

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הקימה צוות לבחינת סוגיית שכחת ילדים ברכב לצורך גיבוש דרכים להתמודדות עם בעיה זו. בהתייחס לסקירת פתרונות טכניים הקיימים בשוק, או מוצעים לפיתוח, הגיע הצוות המקצועי למסקנה כי בהיעדר תקן בינלאומי ובהיעדר מחקר מדעי המוכיח באופן מובהק את יעילותם של פתרונות אלו במניעה או בהקטנת התופעה של שכחת ילדים ברכב, אין הרשות כגוף ממשלתי יכולה להמליץ עליהם בשלב זה. הצוות המקצועי (שנער, מהלל, שיינין ואחרים), חושש ממצב שהסתמכות על התקן / אביזר ייעודי למטרה זו, עלול להחריף את בעיית שכחת הילדים ברכב, כתוצאה מהעברת האחריות מהנהג אל האביזר. בשלב זה, ממליצה הרשות הלאומית על השקעה של משאבים בהגברת המודעות הציבורית והאישית לנושא.
קישור לנייר העמדה http://www.rsa.gov.il/Documents/Board.pdf
 
כוונות המחוקק (הכנסת)
בעקבות ישיבה שהתקיימה בוועדה לזכויות הילד ב-27 לדצמבר 2011 בראשות ח"כ זבולון אורלב, מונתה ועדה בין-משרדית אשר "תבחן כיצד ניתן לקדם התקנת אמצעים טכנולוגים ברכבים  למניעת שכחת ילדים". בוועדה השתתפו משרד התחבורה התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, משרד האוצר, משרד המשפטים, משרד החינוך, עמותת "בטרם" והאיגוד הישראלי לטכנולוגיות חכמות בתחבורה (ITS ישראל).
ב- 14.3.12 הוגשו לוועדה לזכויות הילד, המלצות המדען הראשי של משרד התחבורה (ד"ר אמיר זיו-אב), הכוללות ניתוח של הנושא והמלצות לפעולה:
 • הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תצא במבצע הסברה מסיבי אשר יעלה את מודעות הקהל למניעת שכחת ילדים ברכב.
 • משרד התחבורה יעקוב אחרי התקדמות הפעילות בעולם, הן של יצרני הרכב ליישום התקני בטיחות מקוריים והן באשר לפעילות תקינה בנושא.
 • ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ו- "איגוד ITS" יספקו מידע אודות טכנולוגיות ומוצרים הקיימים בשוק.
 • משרד התחבורה יחייב  בכל רכבי ההסעה (רכב ציבורי) החל מדגמי 2013, מפסק אשר יותקן בירכתי תא הנוסעים, לאימות סריקת הרכב ע"י הנהג. המפסק יעמוד בתקן הקיים למערכות אזעקה לרכב, יותקן ברכבים חדשים ע"י היבואנים ו/או יצרני המרכבים וייהנה מאחריות הניתנת לרכב חדש, על כל מערכותיו.
 • משרד החינוך יקיים הסברה של הנושא למורים, לגננות ולהורים של ילדי הגן והכיתות הנמוכות ובנוסף יכיל את הנוהל של ספירת הילדים בהגעה למוסדות החינוך, על ילדי הגנים והכיתות הנמוכות לרבות דיווח להורים במקרה של אי הגעה ללא תאום מוקדם.
 • מומלץ להימנע מלהטיל חובת ביטוח מקצועי, בנושא על נהגים של רכבי הסעה.
בעקבות ישיבה נוספת בוועדה לזכויות הילד ב-7.5.13, בוצעו הפעולות הבאות:
 • הצעת חוק חובת התקשרות להורים והודעה על אי-הגעת ילד למוסד חינוך או למעון יום (תיקוני חקיקה), התשע"ג–2013. ההצעה המקודמת על ידי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס עברה קריאה טרומית ביום 10.7.13.
 • שינוי פרטי המכרז לרכבי הסעות. משרד החינוך הוסיף איסור על הצבת וילונות או פרסומות בצדדי הרכב (כדי לאפשר התערבות עוברים- ושבים) נתן עדיפות במכרז לחברה המתקינה אמצעי-מנע טכנולוגיים, והשית קנס של 5,000 ₪ על חברה שנהג שלה לא ביצע סריקה בתום נסיעה. במקרה שנהג ההסעות לא ביצע סריקה ואכן אחד מהילדים נשכח ברכב – הרי שהחברה תיקנס בשיעור 10%  מגובה ההסכם השנתי, ואף ייתכן שהחוזה עמה יבוטל.
 • הצעת-חוק שתגדיר מוות או פגיעה שנגרמו משכחת ילד ברכב כתאונת דרכים. ההצעה מקודמת על יד ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. מטרת ההצעה להניע את חברות הביטוח לדרוש התקנת אמצעים טכנולוגיים שיתריעו על שכחת ילד ברכב. אמצעים כאלו כבר מפותחים בארץ אך טרם קיבלו תו-תקן ממשרד התחבורה. הצעת החוק תכניס מקרים של ילדים שנשכחו בכלי רכב לגדר "תאונת דרכים" לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975. במקביל, הצעת החוק תנסה להציע פתרון לבעיה של פטור מאחריות לנזק של מזיקים אחרים -  ולאפשר לתבוע מזיקים פוטנציאליים כחברות הסעה (מתוך פרוטוקולי הכנסת ודו"ח ייעודי של עמותת בטרם).
 
יצרנים בישראל
פירוט יצרנים- איתוראן- משדן, אינטרווקס, שגריר מערכות, ISR, טרפילוג, Arnapolis, ESG, LPDP ואחרים.
עמדת  יבואני רכב- לא יודעה.
 
 
מצב  המחקר
מחקר אפקטיביות של השימוש בטכנולוגיות המתריעות על שכחת ילד ברכב, להפחתת הפוטנציאל לפגיעתם ממכת חום / התייבשות- הרשות הלאומית האמריקאית לבטיחות בדרכים- NHTSA 2012

מטרתו העיקרית של המחקר היא לבחון ולהעריך את יעילותם של טכנולוגיות ומוצרים המיועדים למנוע מפעוטות עד 24 חודשים שנשכחו / הושארו בכלי רכב חונים, להיפגע בתרחיש הנפוץ של מכת חום. מחקר יעילות זה, הינו הראשון מסוגו שנעשה לצורך הערכה של טכנולוגיות מוצרים, שייעודם למנוע פגיעות אלו, על ידי זיהוי נוכחותו של פעוט שנשכח במושב הבטיחות לילדים ולהתריע בפני ההורה / מבוגר אחראי במידה והלה מתרחק מכלי הרכב. בנוסף בחן המחקר את השפעתם של גורמים / משתנים אופייניים לסביבת הילד ברכב (שינוי בתנוחת הישיבה, הרטבת ההתקנים וכיו"ב), שיש בהם להוות גורם מפריע  / משבש, של ביצועי המערכות / התקנים.

המחקר נחלק לשלושה שלבים:
החלק הראשון כלל סקר לגבי אמצעים וטכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב הקיימים בשוק נכון לקיץ 2011, שבוצע באמצעות האינטרנט ומידע המתפרסם דרך גורמים העוסקים בבטיחות ילדים, לרבות מידע שפורסם באמצעי התקשורת השונים ויצירת  קשר ישיר עם מפתחי טכנולוגיות ומוצרים ייעודיים לסוגיה זו. טבלת טכנולוגיות ומוצרים למניעת שכחת ילדים ברכב / מניעת היפגעותם ממכת חום, הוכנה לצורך המחקר בדגש על יכולתם של אמצעים אלו לזהות נוכחותו של ילד שנשכח / ננעל ברכב. 18 טכנולוגיות ומוצרים ייעודיים למטרה זו, אותרו וקוטלגו תחת שלוש קטגוריות:
 • כרית עם חיישן לחץ, מתריעה לנהג על נוכחות ילד בכיסא הבטיחות.
 • אבזם חכם המזהה ילד שהושאר חגור בכיסא הבטיחות ומשדר השולח התרעה לנהג / מבוגר אחראי.
 • "כרית חכמה" ומשדר המתריעים לנהג במידה וילד הושאר בכיסא הבטיחות.
השלב השני של המחקר, כלל בדיקה והערכה שיטתית של מספר מוצרים שנבחרו על פי אפיון ייעוד הפעולה הנדרשת ויעילותם בתנאי סביבה משתנים של משקלים משתנים של מדמי ילדים הקשורים בכיסא הבטיחות ברכב (בובות / אחר), נוזלים שנשפכו, שימוש לא נכון / הולם באביזר (בהשפעת מבוגר, או ילד). שלב זה של המחקר, כלל פיתוח מתודולוגיה באמצעותה ניתן להעריך את יעילותן של הטכנולוגיות והמוצרים שנועדו למנוע שכחת ילדים ברכב. המתודולוגיה בחנה את ההיבטים הבאים:
 1. יעילות מערכת
  •  האם המערכת מזהה בהצלחה את נוכחותם של ילדים בגדלים ומשקלים שונים ( החל מלידה ועד 24 חודשים)?
  • האם המערכת מותאמת לפעול במגוון רחב של כסאות בטיחות ואופנים שונים של חגירת ילדים הקיימים כיום בשוק?
 2. אפקטיביות ההתרעה
  •  האם המערכת מתריעה בהצלחה לנהג / הגורם האחראי על נוכחותו של ילד ברכב?
  • האם אפקטיביות המערכת תלויה במיקומו של החיישן / משדר (על מחזיק המפתחות או במושב הבטיחות לילדים) ו / או את מיקומו של הנהג / מבוגר אחראי (לדוגמה, בתוך המכונית, או מחוצה לה- קרוב / רחוק ואם כן מה הקרבה האפקטיבית)?
 3. ההשפעה ההתנהגותית
  •  האם המערכת מונעת בהצלחה מן הנהג / מבוגר אחראי לעזוב את הילד קשור בכיסא הבטיחות?- יישום זה חולק למטלות הבאות:
   1. קביעת גבולות החישה של הטכנולוגיות והמוצרים ביכולתם לזהות ילד לעומת פריטים בעלי משקל דומה.
   2. להעריך את ההשפעה של הפרמטרים הבאים על יכולות החישה כאשר נעשה במוצר שימוש לא מותאם / מזיק, או כאשר נשפכים עליו נוזלים.
  • הערכת אפקטיביות ההתרעה של כל טכנולוגיה / התקן
השלב השלישי של המחקר כלל בדיקה של סביבת אוורור מבוקרת ברכב, בה התנסו "מתנדבים" שנחגרו בכיסא הבטיחות, כאשר אחד או יותר מן האמצעים להתרעה על שכחת ילדים ברכב הותקנו בה. פעולת המוצרים / טכנולוגיות וערנות המבוגר האחראי / הנהג להתרעות אלו, נרשמו והוערכו פעמיים. הראשונה- מייד לאחר שילד מוקם ברכב חונה ופעם שנייה לאחר שחוקר לקח את הרכב לנסיעה האופיינית לסיטואציות אלו והחנה אותה שוב. בחלק זה נסקר באופן מדוקדק גילו של כל משתתף, הגורם המסיע (הורה / אחר), פוזיציית הישיבה בכיסא הבטיחות (קדימה / אחורה- בהתאם לגיל המשתתף).
 
 ארבעה סוגים שונים של כיסאות בטיחות נבחרו לצורך הניסוי (בהתאמה לגדלים של תינוקות מיום היוולדם ועד היותם בני שנתיים ומעלה). אמצעי החישה למשקל (חיישני לחץ), נצרכו לדרוך את המערכת בגבולות הנעים בין 2 ק"ג לתינוק בן יומו ועד ל 15 ק"ג של ילד גדול בגיל שנתיים. דריכת המערכת על ידי חיישני הלחץ / משקל, נוסו במשקלים שונים ובתחליפים שונים (שקי חול, בובות, חבילות וכד'). אחד התרחישים לשימוש לא מותאם / מזיק של התקן למניעת שכחת ילדים ברכב במקרה של חיישני לחץ / משקל, הוא שינוי במיקום ההתקן בכיסא הבטיחות (הסטה מן המרכז לאחד הצדדים, גלישה של כרית ממכרז המשענת לכיוון תחתית המושב במקום בו מפעיל התינוק לחץ  קל בלבד. תרחיש נוסף יכול לנבוע משחיקת ההתקן עם הזמן (בלאי) וכן נגישות של הילד אל ההתקן (מים או אחר), היכולים לפגוע בתפקודו ואף לגרום לנזק של ממש.

יעילות ההתרעה של ההתקנים נבחנה על פי החלוקה לקטגוריות. הסייג להתרעות היה שהן חייבות להיות מופעלות מן ההתקן עצמו ולא משום מתווך אחר. מרחק ההפעלה להתרעה (התרחקות הנהג / מבוגר אחראי מן הרכב עד להפעלת ההתרעה. נבחנה גם עוצמת ההתרעה הקולית (בטווחים של 30-130 דציבלים). כל התרעה נבדקה 5 פעמים ברצף, כאשר ההתרחקות מן הרכב היא במסלול ישר ללא פיתולים ופניות. בדיקה נוספת נערכה לכל התקן, כאשר הרכב הוחנה ליד קיר בטון והנהג יצא מן הרכב ועבר לצידו השני של קיר הבטון. יעילות ההתרעה נבחנה גם כאשר רדיו הופעל בקרבתה, או במקביל לשימוש במכשיר הטלפון הנייד. לבסוף, נערכה גם בדיקת יעילות ההתרעה במקביל לפעולתם של התקנים אחרים ברכב, היכולים לשבש את פעולת ההתרעה- לרבות השפעות התקנים / טכנולוגיות מרכבים אחרים החונים בסמוך (סיטואציה מוכרת במגרשי חנייה).

בדיקת יעילות ההתקנים, כאשר "מתנדבים" הושבו בכיסא הבטיחות (8 במספר 2 מתנדבים לכל קטגוריית גיל / משקל), כללה ליווי מלא של מבוגר / הורה. בקר הניסוי, ערך את הפרוצדורה של הושבת הילד, נסיעה קצרה וחנייה, לאחר מכן התרחק מן הרכב בעוד הילד ישוב קשור בכיסא, לצורך הפעלת ההתרעה- הבדיקה לכל התקן, חזרה על עצמה מספר פעמים והיא כללה גם מצבים בהם נבחנה השפעת התקנים אחרים ברכב על יעילות ההתרעה (סינכרוניזציה / חוסר סינכרוניזציה), לרבות השפעות רדיו פועל ושימוש בטלפון הנייד.
 
ממצאים
 • אף לא אחד מן ההתקנים בכל שלוש הקטגוריות שנבחנו, נמצא אמין ביכולתו לזהות ילד ישוב בכיסא הבטיחות, בכל הפעמים בהן התבצעה הבדיקה.
 • הבעיה השכיחה ביותר הייתה בחוסר היכולת של חיישן הלחץ / משקל, לזהות "תחליף ילד" אשר הונח בכיסא הבטיחות בשל השוני בחלוקת המשקל בתוך הכיסא.
 • השפעות חלקיות על ההתקנים (מתן התרעת שווא / חוסר מתן התרעה), נבעו כתוצאה ממגע עם נוזלים (אפשרות שהפעוט ישפוך מים / יעשה צרכים), מן השימוש ברדיו, טלפון נייד והתקנים אחרים ברכב.
 • אף כי התקני תקשורת (אבזם חכם), נדרכו מחדש בכל הפעלה, נמצא כי חוסר יציבותם במתן התרעת אמת לעומת מספר גבוה יחסית של התרעות שווא, גורם לתסכול וחוסר אמון אצל המשתמש.
 • ההתקנים אינם יעילים במידה וילד נכנס אל הרכב ללא השגחת מבוגר, תוך כדי משחק / סקרנות, מבלי יכולת לצאת ( 17% ממקרי המוות).
 המלצות
מחקר זה, אינו נותן המלצות, אלא הערה בדבר העובדה כי הטכנולוגיות והתקנים אלו מתפתחים כל העת ויש לשער כי שיפורים יופיעו כבר בדור החדש.
 
קישור למחקר

https://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQF
jAA&url=http%3A%2F%2Fwww.nhtsa.gov%2FDOT%2FNHTSA%2FNVS%2F811632.pdf&ei=8g0QUoiIBa
TH7Aayu4CIDA&usg=AFQjCNGh75xHFssK5G5oTDb4AqzPDS4I3A&sig2=o4VVuB
-lrzo3yefniTQGqQ&bvm=bv.50768961,d.ZGU
 
 
רשימת מקורות


Children Left Unattended In or Around Vehicles- USA national regulation- 2007
http://www.kidsandcars.org/upload/pdfs/articles/misc/Children
_Unattended_In_Vehicles_National_Resolution.pdf


Currently only 19 states in the US have laws that specifically make it illegal to leave a child unattended in a vehicle. Is your state one of them.
http://www.kidsandcars.org/state-laws.html
 
Reducing the Potential for Heat Stroke to Children in Parked Motor Vehicles: Evaluation of Reminder Technology- NHTSA- July 2012
https://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%
3A%2F%2Fwww.nhtsa.gov%2FDOT%2FNHTSA%2FNVS%2F811632.pdf&e
i=8g0QUoiIBaTH7Aayu4CIDA&usg=AFQjCNGh75xHFssK5G5oTDb4AqzPD
S4I3A&sig2=o4VVuB-lrzo3yefniTQGqQ&bvm=bv.50768961,d.ZGU


Smart car seat senior desihn project team BEAMAN Alayna Boland  Michelle Goodman, Jessica Kim, Monica Kruse, Haley,  Chelsea Stowell- june 2012
https://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rj
a&ved=0CHYQFjAI&url=https%3A%2F%2Fmy.vanderbilt.edu%2Fbeaman20

13%2Ffiles%2F2012%2F10%2FGrantProposal_Dec2012.docx&ei=8g
0QUoiIBaTH7Aayu4CIDA&usg=AFQjCNGWPsM3oARZLcRu430TtQf4L
rcnfg&sig2=zF5HVoTsDHOw6eD0qHP3MA&bvm=bv.50768961,d.ZGU

Heat related deaths to young children in parked cars: an analysis of 171 fatalities in the United States, 1995–2002 injury Prevention 2005;11:33–37. doi: 10.1136/ip.2003.004044
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1730172/pdf/v011p00033.pdf

Quantifying the heat Related hazard for Children In Motor Vehicles by Andrew Gradstein, John Dowd, and Vernon MeenteMeyer- September 2010
http://www.neacha.org/resources/heat%20hazard.pdf

 General Motors Announced Important New Technology to Help Save Children Trapped in Hot Cars.
http://guideauto.com/general-motors-announced-i
mportant-new-technology-to-help-save-children-trapped-in-hot-cars/actualite
 

דו"ח עמותת בטרם- מוצרים למניעת שכחת ילדים ברכב- 2013
http://www.beterem.org/download/files/00018868_2.pdf

נייר עמדה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים - 2013
http://www.rsa.gov.il/Documents/Board.pdf

פטנטים רשומים להתקנים למניעת שכחת ילדים ברכב- ארה"ב, 2012
http://www.google.com/patents/US8063758
http://www.google.com/patents/US7170401
http://www.google.com/patents/US7714737
http://www.google.com/patents/US7079016
http://www.google.com/patents/US7830270

קמפיין הרשות הלאומית בנושא שכחת ילדים ברכב- קיץ 2013
http://www.rsa.gov.il/chadartikshoret/chadashot/Pages/YeladimBarechev.aspx

ישיבה של ועדה לזכויות הילד בתאריך כ"ז אייר תשע"ג, 07/05/2013 11:30
http://api.oknesset.org/committee/meeting/7201/?page=1

פרוטוקול הוועדה לשלום הילד- כנסת ישראל- דצמבר 2011
http://www.itsisrael.org/image/users/248578/ftp/my_files/
Knesset%20Israel/2011-12-27-01%20%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%A2%D7%
AA%20%D7%A9%D7%9B%D7%97%D7%AA%20%D7%99%D7%9C%D7%93%
D7%99%D7%9D%20%D7%91%D7%A8%D7%9B%D7%91.pdf?id=13001766


סקירת התקנים וטכנולוגיות למניעת שכחת ילדים ברכב- איגוד ITS  יולי 2013
https://sfilev2.f-static.com/image/users/248578/ftp/my_files/Knesset%20Israel/%D7%98%D
7%9B%D7%A0%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%95%D7%AA%20%D7
%9C%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%A2%D7%AA%20%D7%A9%D7%9B%D7%97%D7
%AA%20%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D%20%D7%91%D7%A8%D7
%9B%D7%91%20%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%93%D7%9B%D7%9F.pdf?id=13220048
 

Go Back  Print  Send Page
| תקנון הקטלוג  |  תנאי שימוש באתר | 
בטיחות בתחבורה בטיחות בדרכים קטלוג לטכנולוגיות ומוצרי בטיחות בתחבורה התרעת התנגשות לפנים התרעת סטייה מנתיב  מצלמות רוורס מערכות לכיסוי שטחים מתים ברכב קופסה ירוקה חיישני לחץ אוויר התרעת הירדמות רמזורים עיני חתול תשתיות לתחבורה מכרזים בתחבורה פרסומים בתחבורה מערכות בטיחות לרכב מערכות עזר לנהג סימולאטורים לנהיגה מערכות לניהול ציי רכב מערכות ניטור נהיגה ניטור אלכוהול חגורות מניעת שכחת ילדים ברכב ארכיטקטורת ITS בטיחות בהסעות תלמידים בטיחות בהובלת מטענים בטיחות בארגונים וחברות קציני בטיחות לרכב צמיגים גופי תאורה סולאריים טכוגרף דיגיטאלי מערכות מתערבות בנהיגה הסחת דעת בנהיגה חיישני רוורס לרכב מצלמות רוורס לרכב ניהול ציי רכב ציי רכב תוכנות לניהול ציי רכב מצלמות לכיסוי שטחים מתים מצלמות תיעוד ברכב נוהל 6 איך אני נוהג תמרורים סולאריים שלטים סולאריים פנסי אזהרה סולאריים מערכת כיבוי אש באוטובוסים ורכב מערכת חירום והצלה
 

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com